שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת הנה הבעיה הנפוצה ביותר בקרב הגברים הסובלים מתפקוד מיני לקוי, ובקרב האוכלוסייה הכללית עד ארבעים אחוז מהגברים  סובלים מבעיה זו בשלב כל שהוא בחייהם.

באופן כללי, בעית שפיכה מוקדמת מוגדרת כפליטת הזרע (ובעקבות זאת סיום השיא שבהנאה המינית) המתרחשת לפני  החדירה או שניות מספר  לאחר  החדירה. ישנן הגדרות נוספות שלוקחות בחשבון את  מידת שביעות הרצון של בן או בת הזוג ממשך יחסי המין עד השפיכה.
הסיבות לשפיכה המוקדמת הנן רבות ומגוונות, המשותף לכולן הוא התוצאה- תסכול רב  שנגרם לבן ולבת הזוג בשל השפיכה המוקדמת.

הסיבות העיקריות לשפיכה מוקדמת:

  • שפיכה מוקדמת מולדת.
  • שפיכה מוקדמת על רקע של טיפול תרופתי
  • רגישות יתר של הפין, בעיקר של הכובעון הגורמת לגירוי יתר
  • שפיכה מוקדמת על רקע נפשי-רגשי- התרגשות יתר מחד או מאידך מתחים, לחצים ובעיות בין בני הזוג
  • שפיכה מוקדמת יכולה לקרות כשיש שיבוש או חסר בהפרשה של חומרים במערכת העצבים שתפקידם העברת האימפולסים והגירויים של מערכת העצבים. חסר של סרוטונין למשל יכול לגרום לקושי בהתאפקות ובשליטה על רגע השפיכה.

טיפולים לבעיות של שפיכה מוקדמת:

א. טיפול תרופתי- כאשר השפיכה המוקדמת הנה על רקע של חרדה ומתח נפשי, אחת מאפשרויות הטיפול היא באמצעות תרופות אנטי -דכאוניות. פעמים רבות הסיבה לשפיכה מוקדמת היא חסר ברמה של חומר הקרוי סרוטונין- חומר שמעביר גירויים של מערכת העצבים. חסר שלו  קשור גם בהשהיית השפיכה,ועל כן טיפול בתרופות מקבוצת ה- SSRI (תרופות המאפשרות לסרוטונין להצטבר לאורך זמן) מסייעת מאוד לטיפול בבעיה זו- למרות שהתרופה עצמה אינה מותווית לבעיית ספציפית שפיכה מוקדמת  אלא מותווית לבעיות חרדה ודכאון.

ב. כאשר השפיכה המוקדמת היא על רקע של רגישות יתר של איבר המין, ניתן לנסות טיפול בחומרים מקומיים כגון משחה או תרסיס משהה. מדובר בחומרים הגורמים לעיכוב השפיכה במנגנון של אילחוש מקומי והכהיית הרגישות ובכך מצליחים להאריך את זמן החיכוך והחדירה.

ג.כאשר מוקד הבעיה מצוי בקושי נפשי או בעיה בין בני הזוג-  ניתן לטפל בגישה פסיכולוגית- טיפול פסיכולוגי אישי או זוגי . טיפול כזה יבוצע על ידי סקסולוג או פסיכולוג.

Comments are closed.