הבושה שמאחורי אי שליטה בשתן

הבעיה קיימת אצל רבים מאד. הפתרונות זמינים ומוצלחים. מסתבר שצריך לרכז תחת קורת גג אחת את אנשי המקצוע הרפואיים השונים (אורולוג, גינקולוג, גריאטר ועוד), כוחות הסיעוד והפיזיותרפיה, הציוד המתקדם-  כדי לתת טיפול ומענה מושלם ומלא לאנשים הסובלים מאי שליטה בשתן……

כן, קשה לפעמים להודות, אבל זו עובדה אצל אלפי נשים וגברים- השתן בורח ללא שליטה!!! ולמרות שניתן לטפל ברוב המקרים של אי שליטה על בשתן, רק אחוז קטן מהסובלים מהבעיה פונה לטפול. הבושה, כך מסתבר, היא המחסום העיקרי.

דליפה לא רצונית של שתן איננה בעיה רפואית בלבד. השלכותיה הן הרבה מעבר לכך ונוגעות בתחומים שהרבה מחלות אינן מתקרבות אליהם- המחלה פוגעת בתחומים החברתיים,הנפשיים, המשפחתיים, הכלכליים, פוגעת בתפקוד היומיומי ואפילו בתפקוד המיני.

אי שליטה בשתן היא מחלה שפוגעת מאד באיכות החיים. המבוכה, הדאגה ורגשות האשם, המלווים אי שליטה בשתן, מובילים לירידה משמעותית בפעילות החברתית, לפגיעה בעבודה ובזוגיות. אנשים הסובלים מכך, מביאים את עצמם לבידוד חברתי מוחלט עד למצב של דיכאון והתרחקות מבני המשפחה הקרובים ביותר.

למרות שבגיל הקשיש הבעיה נפוצה ביותר-( כמחצית עד 100%  מהקשישים המאושפזים במוסדות אשפוז  וכ- 20% עד-30%  מהקשישים המתגוררים בביתם)  ולמרות שגם גברים מבוגרים (גילאי 55-70)  עם ערמונית מוגדלת ונשים צעירות (בעקבות לידות מרובות ומסיבות אחרות) סובלים מהבעיה שמשפיעה כל כך על איכות החיים-  רק אחוז קטן, ממש קצה הקרחון, פונה לטפול !!!

למרות שקיימים בארצנו שירותי בריאות מתקדמים, חלק מהציבור אינו מודע לחשיבות הטיפול ולהטבה המשמעותית באיכות החיים היומיומיים  שניכרת לאחר פתרון הבעיה.

החדשות הטובות הן, שהידע שנרכש בשנים האחרונות בתחום זה ואמצעי הטיפול המתקדמים הביאו למצב של הצלחה טיפולית גבוהה ברוב המקרים.

מאחר וישנם סוגים שונים של אי שליטה בשתן, המתכון להצלחה טיפולית  טמון בראש ובראשונה באבחון המדויק של סוג אי השליטה ובבחירת השיטה הטיפולית המתאימה.  אחד האמצעים הפשוטים והחשובים, הנותנים מידע ותמונה נכונה ואמיתית של המצב, הוא יומן הטלת השתן.

מיומן זה ניתן ללמוד על הרגלי ההתרוקנות ביום ובלילה, על כמויות השתן ביממה, על הרגלי השתיה והשפעת השתיה על הטלת השתן, על מספר אירועי איבוד השתן ביום ובלילה ועוד. היומן מקל על המטופל למסור מידע מדוייק על מצבו ולמטפל  היומן מאפשר הערכה מדוייקת יותר של המצב ומקרב אותו לאיבחון נכון של סוג אי השליטה בשתן.

Comments are closed.