אי שליטה בשתן ותפקוד הסוגרים

פרופ' מ. אילן גרינולד, המרכז הארצי לשיפור תפקוד הסוגרים בגיל המבוגר,המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה בית חולים פלימן, מחוז קופת חולים חיפה והגליל המערבי

אי-שליטה בשתן בגיל המבוגר שכיחה מאוד – 30-20% מהאוכלוסייה בקהילה ו- 60%-100% מהקשישים במוסדות אשפוז. השכיחות בנשים גדולה פי ארבעה מבגברים. סכרת, עצירות, עישון, שתיית קפה וניתוחים הם גורמי סיכון לאי-שליטה במתן שתן בשני המינים.

יש כמה סוגים של אי-שליטה בשתן ולכל סוג דרכי טיפול ייחודיים ויעילים למדיי. הסוג השכיח בגיל המבוגר הוא אי-שליטה בדחיפות – תחושה של צורך להגיע במהירות לשירותים שמא יברח השתן. שכיחים פחות אי-שליטה במאמץ – בזמן שיעול, עיטוש, הליכה וכדומה, ואי-שליטה קבועה – טפטוף קבוע ביום ובלילה.

נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות באי-שליטה בגלל: (1) המבנה האנטומי – אחרי לידה נגרמים נזקים לשופכה הקצרה וחיידקים מהפלורה הנרתיקית חודרים לתוכה. איברי האגן נתמכים בעיקר בשרירי רצפת האגן, והיחלשות השרירים מביאה לידי שינויים אנטומיים כגון צניחה של השלפוחית ושינוי המקום האנטומי של השופכה.

(2) השינויים הפיזיולוגיים לאחר הפסקת המחזור – ירידה ניכרת ברמת האסטרוגן מביאה לידי ירידה בתנגודת השופכה, לאי-שליטה במאמץ, להתגברות תחושת הגירוי להטלת שתן ולאי-שליטה בדחיפות; כמו כן חלה ירידה בקיבולת השלפוחית.

(3) מספר הלידות – ריבוי לידות (יותר משתיים) הוא גורם סיכון ניכר לאי-שליטה כיוון שנגרמים שינויים אנטומיים ונחלשת רצפת האגן.

התגובות האישיות לבעיה משפיעות אף הן על חיי היום-יום, על הדימוי העצמי ועל איכות החיים. הרבה תלוי בגישה של האישה להרטבה ולמשמעותה. ברמה הכללית, אצל נשים רבות טבועה התפיסה שהאזור התחתון הוא "אזור קדוש" שיש לגונן עליו, לשמור בסוד את השינויים ובוודאי שלא לחשוף את חולשותיו. מובן שנשיותן נפגעת, נפגע דימוין העצמי, ביטחונן העצמי יורד והן נוטות לפנות לעזרה רק כשכבר כלו כל הקצים. מדובר בסבל מתמשך של שנים רבות ובהתמודדות עצמית בלא שיתוף האנשים הקרובים ביותר, המשפחה.

אצל הגבר הבעיה שונה, אצלו יש יותר "לגיטימציה", כיוון שמקובל וידוע שלגברים מבוגרים יש בעיות של ערמונית מוגדלת ונוח להם קצת יותר לפנות לרופא בבעיה זו. עם זה, יש גברים הרואים בהרטבת המכנסיים סימן לחוסר גבריות, והתוצאה היא פחדנות ונסיגה לילדות, חוסר שליטה בגוף, ירידה בדימוי העצמי ודיכאון.

כדי להציע פתרון מתאים על הרופא לזהות את סוג אי-השליטה בשתן, לאבחן רק אז להציע טיפול הולם.

Comments are closed.