אי שליטה בשתן במאמץ

כמעט לכל אחד קרה פעם ששיעול חזק, התעטשות או מאמץ גופני גרמו למספר טיפות של שתן "לברוח החוצה" ולהרטיב את התחתונים. כשזה קורה לעיתים נדירות זה לא נורא, אבל כשזה מתחיל להיות יומיומי או בזמן פעילות גופנית, הליכה, עליה במדרגות, הרמת סלים או מאמץ דומה – זה כבר הופך לבעיה רצינית ומטרידה מאוד.

אי שליטה במאמץ נגרמת מסיבות שונות, השכיכה מכולן אצל נשים – לידות מרובות. קיים סיכון גבוה יותר לאיבוד שתן במאמץ החל מהלידה השלישית. היות ושרירי רצפת האגן תומכים באברי האגן ומאפשרים תפקוד תקין של מנגנוני השליטה בשתן – כל מצב המביא להחלשות או לנזק לשרירי רצפת האגן (כגון לידה) עלול להביא למצב של אי שליטה במאמץ. אצל גברים למשל, סוג זה של אי שליטה בשתן עלול להופיע לאחר נתוחי כריתת הערמונית ("פרוסטטה").

ישנן מספר אפשרויות טיפול במצב זה, אך כמובן שבראש ובראשונה יש צורך לאבחן את המצב ואת הגורם לבעיה אצל רופא מומחה (בד"כ אורולוג או אורו-גניקולוג).

סוגי הטיפול העיקריים: ישנם תרגילים שנועדו לשפר את תפקודם של שרירי רצפת האגן. חשוב לקבל הדרכה נכונה לביצוע תרגילים אלו ע"י אנשי מקצוע שהוכשרו לכך. ניתן לאמן ולתרגל שרירים אלו בצורה אופטימלית באמצעות מכשיר מיוחד – ביופידבק – המראה למטופל/ת על גבי צג מחשב את השריר אותו צריך לכווץ, את העוצמה ואת משך הכווץ. באמצעות התירגול ניתן ללמוד לאתר את השריר הספציפי שיש לחזק. נשים רבות המוותרות על טיפולי הביופידבק ומעדיפות לתרגל בעצמן בבית, מכווצות בטעות שרירים מנוגדים ואינן משיגות את התוצאה הרצויה גם אחרי אימונים רבים.

יתכן וחלק מהבעיה אצל נשים נובע מחסר בהורמון האסטרוגן וניתן לשפר את המצב ע"י תוספת טיפול בהורמון זה.

כיום ישנן גם אופציות ניתוחיות רבות עם אחוזי הצלחה מאוד גבוהים לפתרון הבעיה. ישנן אף פעולות ניתוחיות פשוטות יחסית הנעשות תחת הרדמה מקומית! לכן …

אל תוותר/י !! אל תזניח/י את הבעיה !!

אנא פנה/י לטיפול בבעיה אצל אורולוג שהתמחה בתחום זה.

Comments are closed.