אי שליטה בשתן בגיל השלישי

דבר האורולוג הראשי של המרכז הארצי לשפור תפקוד הסוגרים בגיל המבוגר: פרופ' מ. אילן גרינולד (מתוך חוברת "אי שליטה בשתן" גליון מיוחד לעידכון ברפואה".)

לא בכדי החליטה העורכת להוציא גליון ייחודי על נושא אי-השליטה בשתן. היא השכילה להבין כי העלאת נושא חשוב זה על דפי עיתון "פורום" והקדשת גליון שלם, שיקיף ויגע בנקודות רבות הקשורות לבעיית השליטה בסוגרים, הוא צורך חיוני ושרות מצויין לקהל הקוראים.

כל פעם מחדש לא מפסיקה להפתיע אותי העובדה שכל כך הרבה אנשים- נאורים ומשכילים ככל שיהיו-  אינם מודעים לקיום הבעיה ובוודאי שלא מודעים לשכיחותה, לחומרתה ולעוצמת השפעתה השלילית על תחומי החיים השונים.

לכן שמחתי על ההזדמנות שניתנה לי לפתוח את החוברת במספר מילות הקדמה לנושא חשוב זה.

אי שליטה בשתן אינה רק בעיה רפואית המתבטאת בבריחה בלתי רצונית של מספר טיפות שתן, במקרה הטוב, לתוך פד או לתחתונים. ההשלכות שלה הן הרבה מעבר לכך- המחלה הזו כרוכה ומשולבת בתחומים חברתיים, נפשיים, כלכליים, תפקודיים ומשפחתיים. השלכות המחלה נובעות  מהיסודות החינוכיים ומאבני הבסיס שחונכנו עליהם , וקשורות לערכי ההגיינה עליהם גדלנו וצמחנו. למי בבית לא נאמר שיש צורך להתאפק ושצריך להשתדל לא ללכת לשרותים של בית הספר, כי אפשר לקבל חס וחלילה מחלה זיהומית קשה? ובפרוש אם חייבים –אז על הבנות שבחבורה חל איסור מוחלט לשבת על האסלה? ואיזו בושה זו הייתה אם בעקבות גל צחוק מתגלגל היה בורח לך שתן לתחתונים?

הרטבה בלתי רצונית משוייכת לבושה, חוסר הגיינה, חוסר משמעת וחוסר שליטה עצמית! במוחנו, להרטיב במיטה שייך לעולם הילד שעוד לא התבגר או לתינוק שעוד לא נגמל. ולכן אין פלא שבגיל המבוגר- מצב של אי שליטה בשתן מחזיר אותנו אחורה, בשבילנו זהו סימן, אפילו תת-הכרתי, לרגרסיה והדרדרות למצב של ילד לא ממושמע או תינוק שאינו שולט בצרכיו- מצב מביש ומכפיר!!!! והכל בגלל החינוך הקפדני מבית.

ההרטבה עצמה היא רק חלק קטן ממכלול ההשפעות הקשות הנגרמות ממחלה זו. איבוד השתן גורם לקושי תפקודי וחברתי ניכר, ומהווה את אחת הסיבות העיקריות להפנייתו של קשיש לאשפוז סיעודי. נמצא כי המבוכה, הדאגה ורגשות האשם המלווים אי שליטה בשתן מובילים לירידה משמעותית בפעילות החברתית ואנשים הסובלים מכך מביאים את עצמם לבידוד חברתי מוחלט. המשמעות של זה זה גם התבודדות מבני המשפחה ואף התרחקות מהקרובים ביותר- בן\בת הזוג, הילדים והנכדים. איבוד שתן בלתי רצוני גורם לירידה בהערכה עצמית, בדימוי העצמי עד למצב של דיכאון, במיוחד אצל מבוגרים וקשישים.

ניתן להבין מדברי עד כה, כי מחלת אי השליטה בשתן גורמת לפגיעה מהותית בתפקוד הימיומי ולירידה משמעותית באיכות החיים. נתון מצער הוא כי כיום בישראל כ- 20%-30% מקרב הקשישים המתגוררים בביתם וכ- 56%-100% מהקשישים המאושפזים במוסדות אשפוז סובלים מאיבוד שתן לא רצוני. ולמרות השכיחות הגבוהה, ולמרות שקיימים בארצינו שירותי בריאות מתקדמים,  רק אחוז קטן, קצה הקרחון, מהאנשים הסובלים מהבעיה פונה לטפול!!

חלק מההסבר למצב עגום זה טמון בעובדה שאנשים אינם פונים לטיפול – בעיקר בגלל הבושה. חלק אחר אינו פונה בגלל המחשבה המוטעית כי אצל הקשישים זו תופעה רגילה הקשורה לגיל, בגלל הדעה הרווחת שאין טיפול טוב לבעיה וסיבות נוספות.

יש לזכור כי אי שליטה בשתן גורמת למבוכה רבה גם בקרב בן\בת הזוג, הילדים, וסביבת החברים הקרובה. בחלק מהמקרים, באופן טבעי- אחד מבני המשפחה הופך להיות המטפל העיקרי- ובמצבים אלו הבעיה כבר הופכת ל"משפחתית" עם פגיעה בבני המשפחה- אם בצורה של אבדן ימי עבודה, פגיעה באיכות החיים ועוד.

עד כה לא נגעתי באספקטים הכלכליים של הבעיה, אך הם לא פחות חשובים- אנשים, מפאת הבושה- אינם פונים לקבלת עזרה וטיפול אלא מסתירים ומסתתרים מאחורי הבעיה. אחת הדרכים המקובלות והמותרות הם באמצעות פדים, חיתולים, חומרי ספיגה וכד'. כל הרשימה מהווה עומס כלכלי נוסף על ההוצאה המשפחתית ואינה תורמת כלל לפתרון הבסיסי של הבעיה.

האיבחון הרפואי הוא הצעד הראשון הנכון במציאת הפתרון לבעיה ובכך חשיבותו!!! ישנם סוגים שונים של אי שליטה בשתן והרופא יאבחן את סוג הבעיה ויתן טיפול מתאים- אם באמצעות תרופות, אם באמצעות טיפולים שמרניים כגון תרגילים לשרירי רצפת האגן, גרוי חשמלי ועוד,  ולעיתים באמצעות ניתוחים שנחשבים היום קטנים וזעיר פולשניים.

פתרון לאיבוד הבלתי רצוני של השתן מסיר באופן מיידי גם את הבעיות החברתיות, הנפשיות, הכלכליות והמשפחתיות הכרוכות במחלה. הפתרון לא תמיד מיידי ולכן חשוב לפנות לרופאים שעוסקים בטיפול בנושא ספציפי זה.  על אותם מטפלים מוטלת החובה להסביר, לתמוך ולטעת תקווה בקרב המטופל על מנת להשיג ממנו שיתוף פעולה מלא וביחד להשיג את המטרה- שליטה מלאה בשתן.  טפול יעיל יסיר את הבעיה ויביא מיידית מביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של המטופל.

לסיכום- לאי שליטה בשתן בגיל הקשיש יש מאפיינים ייחודיים שיש צורך להכירם ולהתייחס אליהם. האור בקצה המנהרה הוא שבגיל המבוגר, במקרים רבים ניתן לרפא אי שליטה בשתן. לכן הצעד הראשון שיש לנקוט הוא לפנות לרופא! כאורולוג שעוסק יומיום במחלה זו, אני רוצה להרגיע את הקורא הסובל מהבעיה ולידע אותו כי יש לו את כל הסיבות לפנות ויש לו סיכויים טובים מאד להיפטר מהבעיה!!!! לכן- אין מה להמתין- זה לא נעשה יותר טוב-  אל תהססו- ופנו לטיפול!

Comments are closed.